Wszelkie prawa zastrzeżone © Mirosław D'ghy Ambroziak



piątek, 29 czerwca 2012

Dzień Niepodleglości

 Oficjalne uroczystości na placu Austurvöllur. Premier Jóhanna Sigurðardóttir wykorzystuje okazję, by przypomnieć o tym, że jej tracący poparcie rząd ma na koncie także wiele sukcesów.

 Tradycyjny przemarsz włodarzy oraz mieszkańców Reykjavíku na największy XIX wieczny islandzki cmentarz Hólavallagarður...

 ... i złożenie wieńca na grobie ojca islandzkiej niepodległości, Jóna Sigurðssona. Jón Sigurðsson (1811 - 1879) oddając się działalności naukowej i politycznej, przyczynił się znacznie do restytucji islandzkiego parlamentu w 1845 roku, i  już jako jego przewodniczący, doprowadził w 1854 roku do zniesienia duńskiego  monopolu handlowego. W 1874 podczas uroczystego posiedzenia Alþingu w tysięczną rocznicę zasiedlenia Islandii w Þingvellir, król Christian IX nadał Islandczykom konstytucję, która miała stać się kamieniem węgielnym dla przyszłej, pełnej niepodległości.

 1 grudnia 1918 roku  Alþing zyskał pełnię władzy ustawodawczej, a Islandia formalnie stała się niepodległym państwem połączonym z Danią wyłącznie unią personalną. Pełna wolność przyszła 17 czerwca 1944, kiedy to w dniu urodzin Jóna Sigurðssona w Þingvellir proklamowano Republikę Islandii.

 W przeciwieństwie do polskiego 11-go listopada, islandzki dzień niepodległości jest świętem jasnym i radosnym oraz okazją do zabawy na licznych festynach i koncertach...
 Niekiedy organizatorzy starają się wnieść do obchodów także nutę refleksji. W tym roku zachęcali do niej najeźdźcy z kosmosu.

 Przeważnie dominuje jednak beztroska radość. 

 I nie wiedzieć czemu, co rok 17 czerwca, zazwyczaj świeci słońce...

środa, 27 czerwca 2012

Áfram Þóra!


Naprzód Þóra! - zagrzewa do walki szefowa sztabu wyborczego Þóry Arnórsdóttir, kandydatki na urząd prezydenta Islandii, w liście skierowanym do wyborców. Według ostatniego sondażu Þóra, dziennikarka oraz matka trójki dzieci (najmłodsze urodziło się w maju tego roku), może liczyć na - nie bagatela - 37 procent poparcia i jest jedynym poważnym kontrkandydatem dla starającego się o kolejną kadencję Ólafura Ragnara Grímssona. Jeżeli nie wygra teraz to z pewnością będzie miała szansę za cztery lata, a urzędujący nieprzerwanie od 16 lat Ólafur pobije wynoszący obecnie cztery kadencje rekord sprawowania urzędu prezydenta na Islandii

czwartek, 7 czerwca 2012

Þingvallakirkja

 

Historia kościoła w Þingvellir liczy sobie prawie tyle lat, co chrześcijaństwa na Islandii, którego wprowadzenie ogłosić miał na zgromadzeniu  Alþingu latem 1000 roku Þorgeir Ljósvetningagoði Þorkelsson (mówiąc językiem współczesnym - jego "przewodniczący" w latach 985 - 1001). Pierwszy kościół wzniesiono wkrótce po przyjęciu "nowej wiary" za sprawą norweskiego króla Ólafura Haraldssona.


W obecnej lokalizacji kościół znajduje się od XVI wieku. Budynek zdobiący Þingvellir współcześnie, pochodzi z 1863 roku. Wieżyczkę dobudowano w roku 1907. W okresie letnim msze odprawiane są tu co niedzielę, a zimą raz w miesiącu. Istnieje również możliwość "wynajęcia" kościoła na specjalne ceremonie.


Þingvallakirkja jest przeważnie zamknięty. Pejzaże Þingvellir i okolic jeziora Þingvallavatn rekompensują to jednak bez trudu wielokroć.

Zdjęcia jak zwykle można powiększyć :)